>معلمان شهید>شهید جواد مالکي قمي

 
 

جواد مالکي قمي 

تهران/دماوند  

:محل تولد

1331  

:تاريخ تولد

دفتر مرکزي حزب جمهوري اسلامي ايران  

محل شهادت :

1360/4/7  

تاریخ شهادت :

29  

طول مدت حیات:


جواد مالکي در سال 1331 در محله‌ي‌خاني‌آباد شهر تهران چشم به جهان گشود، دوران کودکي‌اش در ميان خانواده‌اي متدين و مذهبي سپري شد، جواد پس از اخذ مدرک ديپلم در سال 1350 در رشته‌ي فيزيک دانشگاه تربيت معلم تحصيلاتش را ادامه داد و توانست مدرک کارشناسي فيزيک را دريافت نمايد. سال 1354 بود که به خدمت نظام وظيفه رفت و با پايان اين دوره در اداره‌ي آموزش و پرورش استخدام شد. جواد کارش را در يکي از دورترين روستاهاي دماوند آغاز نمود.
با اوج‌گيري انقلاب اسلامي در صف سربازان روح‌الله (ره) قرار گرفت‌ و همراه روحانيت فداکار "دکتر بهشتي "و" آيت‌الله مفتح" به مبارزه عليه رژيم پهلوي پرداخت.
وي دو جزوه در مورد جهان‌بيني اسلامي و اقتصاد اسلامي به رشته‌ي تحرير درآورد. چندي بعد براي آگاه ساختن مردم نسبت به ظلم سلاطين اقدام به تأسيس کتابخانه، صندوق قرض‌الحسنه، کلاس تفسير قرآن و اصول عقايد نمود. با وقوع واقعه‌ي طبس مالکي به همراه دکتر بهشتي و يارانش به نجات مردم زلزله‌زده شتافت و پس از بازگشت از آن‌جا با دوشيزه‌اي پارسا ازدواج کرد.
زماني‌که خميني کبير (ره) به ايران اسلامي بازگشت، او نيز هم‌چون ديگر برادران مؤمن به عضويت حزب کميته‌ي استقبال از امام (ره) درآمد و فعاليتش را در مدرسه‌ي رفاه منسجم ساخت، اما با تشکيل حزب جمهوري اسلامي به اين نهاد پيوست. سرانجام قطرات خون جواد در روز هفتم تيرماه سال 1360 ايران را در اندوه فرو برد، مرد مبارز نستوه به همراه برادرش حبيب در سن 29 سالگي توسط منافقين کوردل به شهادت رسيد. پيکر پاک مالکي را در بهشت زهرا (س) به خاک سپردند.

 

وصيتنامه